Wednesday, March 11, 2009

Publix Weekly Deals and Coupons for 3/12-3/18

Publix will allow you to use 1 manufacturer AND 1 store coupon (this includes competitor store coupons) on every item you buy.

When an item is 3/$5 or such, you don't have to buy 3 to get the sale price.

Remember, you can use 2 coupons on BOGO items!!
Sunday Paper Insert Code:
SS - Smart Source
RP - Red Plum
GM - General Mills
P&G - Proctor & Gamble
KL - Kellogg's
V - Vlassis

If you want multiple coupons of bogo items for this week, be sure to order your coupons today from
The Coupon Clippers

Publix Milk ($2.89/gallon)

Publix OJ ($2.49/gallon)

Whole Chicken ($.79/lb.)

Bottom Round Roast ($2.19/lb.)

Premium Tomatoes ($.99/lb.)

Strawberries (3 lbs./$5)

Green Cabbage ($.19/lb.)

Kellogg's Frosted Flakes ($1.99/box)
Use $1/2 printable or 2 $.70/1 from RP 2/22
Makes them $1.29 - $1.49 a box

Chef Boyardee ($.89/can)

Publix Yogurt (20/$8)

Kellogg's Fruit Flavored Snacks (bogo @ $2.95/2)
Use $1/2 from RP 2/1
Makes them $.82 a box

GM Cereal (bogo @ $5.15/2 - includes Lucky Charms, HN Cheerios, Reese's, Cookie Crisp, Cinnamon Toast Crunch, Total Raisin Bran)
Use 2 $.55 - $.75 printable or printable or $1/3 from GM 2/8
Makes them $1.83 - $2.25 a box

Uncle Ben's Rice (bogo @ $2.39/2)
Use $1/2 printable or $1/2 from RP 2/22
Makes them $.70 a box

Post Cereal (bogo @ $3.99/2 - includes Shredded Wheat varieties, Raisin Bran, Bran Flakes)
Use $1/2 from SS 3/1
Makes them $1.50 a box

New England Coffee (bogo @ $5.79/2)
Use 2 $.50/1 printable (must register first)
Makes them $2.40 each

Vlasic Pickles (bogo @ $2.89/2)
Use 2 $1/1 printable AND use $6 pork wyb Kingsford charcoal and 1 other participating product
Makes them $.45 a jar and a great deal on pork and charcoal

Kraft or Seven Seas Salad Dressing (bogo @ $3.07/2)
Use $1/2 from tearpad in-store
Makes them $1.03 each

Cheez-Its (bogo @ $4.09/2)
Use $1/2 from recent tearpads or spitters
Makes them $1.54 a box

Orville Popcorn (bogo @ $5.07/2)
Use 2 $.75/1 printable Food Lion AND $1/1 from in-store spitters
Makes them $.78 a box

Hershey's Kisses (bogo)
Use $2/2 from SS 1/25

Seapak Assorted Seafood (bogo @ $7.59/2)
Use $1/1 from recent peelies or inside package or $1/2 printable or $1/2 from RP 3/1
Makes them $2.80 - $3.30

Tai Pei Dinners (bogo @ $2.99/2)
Use $1/2 from RP 3/1
Makes them $1 each

More BOGO Deals w/ NO Coupons:
Curly's Bakes Beans w/ Pork ($3.99/2)
Banquet Breaded Chicken ($5.49/2)
Bertolli Pasta Sauce ($3.75/2)
Planters Trail Mix ($2.99/2)
Barilla Pasta ($1.55/2)
Bertolli Olive Oil ($6.99/2)
Stubb's Marinade ($3.99/2)
Thomas English Muffins ($2.99/2)
Lay's Potato Chips ($3.99/2)
Breyer's Ice Cream ($5.77/2)

5 comments:

Anonymous said...

There is a $1.00/1 bbq item for Curley's on their website.

http://www.curlys.com/devweb2/coupon.htm

It says only one, but it let me print 4 ;) You can use 2 for the b1g1 baked beans!! :-D

Heather said...

I am new to couponing. I am wondering how you use the coupon clippers site. What is your trick or how do you handle it? Also I am from Florida also and I have not had any luck using the $5 off $25 coupons. Are you able to use them? Is there a trick? Thanks for all your help!

Cassie - Homeschooling Four said...

Heather,

I use the coupon clipping site when I want to buy things that are on sale in bulk. Instead of paying $11 for 10 papers and only using a fraction of the coupons inside, I will buy 10 coupons from the coupon clippers and only pay about $1.

Anonymous said...

Cassie,

Thank you for always doing this for all of us. It is such a great help. Now let me help you in return, you need to start thinking larger as well. Start thinking I can get my family top quality steak , seafood like lobster tails etc. If I just simply apply this on a grand scale. It does work, I have been doing it. Stop feeding the family just chicken and hamburger, your hard working hubby and devoted children deserve better! We Moms can find it for the same dollars we just have to think grand! For all the grand folks we have in our lives!

Cassie - Homeschooling Four said...

Anonymous,

I think those are great ideas. I hope I will be able to do that one day. Right now, my husband is out of work and I stay home. So, it is not really the time for us to be adding anything. I would love to know where you are getting that meat for the same price as chicken and hamburger. I have been buying my meat at Sam's and I can get the boneless, skinless chicken for $1.99/lb. and ground turkey for $1.99/lb.